Local

High school track and field Central Section Masters Championships results | Sports

High school track and field

Central Section Masters Championships

100: x-1. Avianna Carrillo, Frontier, 12.06; 5. Natalia Carrillo, Frontier, 12.39; 13. Chizitere Okey Dike, Stockdale, 12.65; 16. Kaeleigh Caesar, Delano, 12.91.

200: x-2. Avianna Carrillo, Frontier, 24.65; 15. Alaysia Liggons, West, 26.67.

400: 6. Kenahdi Haslip, Muga, 58.06; 15. Kaitleigh Downing, Frontier, 1: 01.40.

800: 5. Trinity McLean, Independence, 2: 16.98; 17. Abigail Varner, Bakersfield, 2: 32.30.

1600: x-1. Mia Torrecillas, Highland, 4: 50.51; 6. Nicole Bridges, Liberty, 5: 04.33.

3200: x-2. Mia Torrecillas, Highland, 10: 35,45; 7. Lianna Guerra, Highland, 10: 55.55; 16. Aubrey Thompson, Freedom, 11: 38,74.

100H: 7. Bella Turner, Liberty, 15.46; 8. Tiana Grady, Independence, 15.77.

300H: 4. Bella Turner, Freedom, 44.77; 7. Tiana Grady, Independence, 46.28; 9. Kaitleigh Downing, Frontier, 46.96; 14. Regan Cole, Frontier, 48.47.

400 relay: x-3. Frontier (Natalia Carrillo, Avianna Carrillo, Kenahdi Haslip, Cyan Haslip), 48.47; 6. Freedom (Emma Fredrick, Alyssa Marshal, Julia Bayne, Bella Turner), 49.75; 12. Stockdale (Adeife Adekoba, Kasey Navarrete, Chizitere Okey Dike, Chinazo Okey-Dike), 51.04.

SP: 7. Myli Level, Ridgeview, 35-0.25; 9. Grace Shelton, Frontier, 34-4.75; 11. Jasmine Herrera, McFarland, 33-3.25; 14. Paige Merickel, Highland, 33-0.5.

DISC: 5. Ariyah Ford, Bakersfield, 124-2; 6. Paige Merickel, Highland, 121-2; 14. Isabel Vicel Santana, Ridgeview, 103-3; 17. Myli Level, Ridgeview, 101-2.

LJ: 5. Natalia Carrillo, Frontier, 17-3.25; 7. Emma Fredrick, Liberty, 16-9.5; 8. Brooklyn Ford, Bakersfield; 16-7.5; 9. Kyndall Hannible, Bakersfield, 16-7.25.

TJ: 5. Emma Fredrick, Liberty, 35-10.5; 8. Nyli Greer, Stockdale, 34-8.25; 14. Natalia Carrillo, Frontier, 33-10.25; 15. Brooklyn Ford, Bakersfield, 33-8.5.

HJ: 6. Keira Wilkins, Frontier, 4-11; 7. Jaylynn Dowden, Taft, 4-11.

PV: 6. Amelia Heisey, Frontier, 10-9; 9. Jillian Block, Frontier, 10-9.

x-CIF Qualified for State Championship

100: x-5. Devon Sundgren, Shafter, 10.62; 8. Jarrell Rogers, South, 10.74; 9. Isaac Fabelina, Frontier, 10.79; 12. Bronson Ortlieb, Taft, 10.91; 13. Ermiah Harrison, Freedom, 10.98.

200: 9. Bronson Ortlieb, Taft, 22.01; 10. Devon Sundgren, Shafter, 22.02; 11. Ethan Mahanke, Freedom, 22.14; 17. Ermiah Harrison, Freedom, 22.64.

400: 4. Ethan Mahanke, Freedom, 49.59; 9. Mallik Bolton, Bakersfield, 50.96; 10. Trejon Fulton, Freedom, 51.25; 13. Trey Franklin, Independence, 51.57; 16. Curtis Franklin, Independence, 52.64.

800: 5. Daniel Hall, Bakersfield, 1: 56.35; 10. Liam McKnight, Bakersfield, 1: 59.19; 14. Miguel Lorenzano, Delano, 2: 01.73; 15. Grant Middlekauff, Freedom, 2: 01.97.

3200: 8. Sergio Lizarraga, Bakersfield, 9: 19.72; 18. Nathanael Rodriguez, East, 10: 07.40.

110H: 6. Verquel Turner, North, 15.23; 10. Demani Sweeney, West, 15.61; 11. Braden Heath, Bakersfield Christian, 15.67; 13. Zephan Stevens, Highland, 15.77.

300H: 4. Colby Miller, Stockdale, 40.67; 5. John Appleton, Frontier, 40.95; 8. Travis Plugge, Garces, 41.55; 9. Brock Turner, Freedom, 41.73; 10. Braden Heath, Bakersfield Christian, 41.76; 11. Verquel Turner, North, 41.88; 16. Zephan Stevens, Highland, 44.79.

400 relay: 5. Liberty (Christian Edwards, Ethan Mahanke, Cole Boutros, Ermiah Harrison, Liberty, 42.51. 6. Frontier (Brycen Tablit, Isaac Fabelina, John Appleton, EJ Flores), 42.54; 10. Garces (Nixon Rebuck, Travis ) Plugge, Andrew Tobias, Nathaniel Wallace), 43.35; 14. Shafter (Elijah Espericueta, Devon Sundgren, Koa Rhodes, Ernesto Guerrero), 43.62.

SP: x-1. Nicholas Godbehere, Shafter, 57-6.75; x-3. Andrew Trottier, Freedom, 54-1; 13. Ifeanyichukwu Mbagwu, Stockdale, 45-8; 14. Guy Katz, Taft, 45-6.

DISC: x-1. Nicholas Godbehere, Shafter, 182-7; 5. Grant Buckey, Freedom, 166-10; 7. Andrew Trottier, Freedom, 160-6; 9. Walker Maino, Shafter, 151-11; 18. Ethan Guzman, South, 129-8.

LJ: x-1. Bronson Ortlieb, Taft, 23-7.5; x-3. Christian Edwards, Freedom, 22-0.75; 6. Brycen Tablit, Frontier, 21-5; 8. John Appleton, Frontier, 21-1.5; 11. Daimon Dedmon, Kern Harana, 20-6.5; 13. Nathan Perez, Bakersfield Christian, 20-4.5; 15. Shane Carr, South, 19-10.5.

TJ: x-1. Shane Carr, South, 46-8; x-3. Christian Edwards, Freedom, 45-10; 12. Aamir Smith, Independence, 41-10.5.

PV: 12. Bryton King, Frontier, 12-5.

x-CIF Qualified for State Championship

Kern County track and field girls athletes who qualify for next weekend’s CIF State Championships: Avianna Carrillo, Frontier, 100, 200, 400 relay with Natalia Carrillo, Kenahdi Haslip and Cyan Haslip; Mia Torrecillas, Highland, 1600, 3200.

Kern County track and field boys athletes who qualify for next weekend’s CIF State Championships: Bronson Ortlieb, Taft, long jump; Christian Edwards, Liberty, long jump, triple jump; Nicholas Godbehere, Shafter, shot put, record; Andrew Trottier, Liberty, shot put; Devon Sundgren, 100; Shane Carr, South, triple jump.

High school track and field Central Section Masters Championships results | Sports Source link High school track and field Central Section Masters Championships results | Sports

Related Articles

Back to top button