Local

Edmondson Football Alums Dedicated To Community, Education – Westside Story Newspaper – Online

Trajneri Dante Jones i vlerëson sportet për shpëtimin e jetës së tij.

Si një mbrojtës i lartë 6-këmbë-2 dhe 215-£ në Dunbar High në Baltimore në 1994, Jones ndihmoi Poets (12-0) të bëheshin kampionët e parë të shtetit të Baltimores. Ai gjeti një gjuajtje gjatë një gjuajtjeje 15-pikëshe të klasit 2A në Fort Hill High të Cumberland.

Arritjet e tij ishin të paharrueshme; por ngasja e Jones ishte gjithashtu personale. Darry Smith, një qendërmbrojtës premtues 6 këmbë dhe 185 kilogramë vdiq në mars 2005 pasi u qëllua për vdekje në moshën 19-vjeçare.

“Humbja e Daryl me të vërtetë më bëri të shoh,” tha Jones. “Unë kuptoj dhe fokusohem më shumë në shpëtimin e jetëve të fëmijëve të qytetit. Është me të vërtetë e ngulitur në filozofinë time të stërvitjes.”

Zenger intervistoi trajnerin Jones dhe ish-lojtarët Dionta Cox, Kyle Jackson, Sterling Jones, Tariq Toure (ish Jones) dhe Terrence Wilson. Të gjithë u bënë me ndikim në komunitetet e tyre.

Udhëtimi i Jones

Në vitin 2013, Dante Jones u zhvendos me gruan e tij, Tyra, dy djemtë dhe pesë vajzat e tyre në Dover, Delaware, pasi pranoi pozicionin e trajnerit në Dover High.

Por fanella e futbollit nr. 7 e Smith është ende e varur në garazhin e shtëpisë së tij në Dover, ashtu si ndodhi mbi tavolinën e tij në shkollën e mesme Edmondson, kur ai drejtoi ekipin e futbollit të Baltimore City në një kampionat shtetëror 37-9 të Maryland Class 2A në dhjetor. 2006.

Jones u bë trajner i futbollit të Edmondson pas vitit të kaluar, duke ndihmuar Pete Pompey, Red Storm i të cilit ishte nënkampion shteti 2A në Urbana në 1999. Fitorja e Red Storm ndaj McDonough e bëri Jones njeriun e parë që kishte trajnuar dhe luajtur për fitimin e titullit të shtetit ekipet e futbollit nga Baltimore.

Dhe ai kurrë nuk e harroi qëllimin më të madh të sportit.

Aktualisht, drejtori atletik dhe trajneri i futbollit në Early College High School në kampusin e universitetit të tij alma mater, Universiteti Shtetëror i Delaware, Jones ka krijuar një lëvizje komuniteti, Turn Around Dover, të orientuar për ngritjen e komuniteteve. Masa vjen pas vrasjeve të fundit të dy të rinjve premtues në një qytet me një shkallë të lartë krimi.

Duke e paguar atë përpara

Dionta Cox jetonte në Columbia, Maryland, të cilën ai e shihte si të pasur dhe të bardhë, ndërsa familja e tij nuk ishte asnjëra. Me origjinë nga qyteti, Cox iu lut nënës së tij që ta linte të jetonte me babanë e tij, Dione Jones, në West Baltimore, në mënyrë që të mund të ishte rreth më shumë fëmijëve me ngjyrë dhe të drejtohej nga xhaxhai Dante.

“Të paguajmë përpara është thelbësore,” tha Dionta Cox, një mësuese dhe punonjëse sociale e përfshirë në këshillimin individual, familjar dhe për abuzimin me substancat. (Dionta Cox)

Disa lojtarë të Edmondson e ngacmuan Cox-in se ishte shumë i vogël në 5-këmbë-7, 160 paund, duke përmendur nepotizmin si pasurinë e tij më të madhe. Por Cox punoi më shumë se shumica, duke ngritur pesha dhe duke vrapuar në sprint me erë. Vendosmëria e tij dha rezultat.

Cox rrëmbeu pesë ndërprerje dhe “nuk hoqi dorë kurrë nga një goditje” si një i moshuar, pasi Red Storm e kufizoi marrësin 6-këmbë-5 të McDonough’s Derek Drummond në dy pritje për 22 jard dhe asnjë goditje, pasi kishte hyrë në lojë me 11 pritje shënimesh.

Karriera e shërbimit social

“Ka pengesa dhe barriera si zezakët që duhet t’i kapërcejmë vetëm për t’u parë si qytetarë në këtë vend,” tha Cox, më i madhi nga tetë. Ai është i pari që shkon në kolegj në familjen e tij dhe është baba i vetëm i një vajze 6-vjeçare. “Kjo është arsyeja pse unë kam zgjedhur rrugën për t’u bërë një edukator dhe specialist i shëndetit mendor dhe sjelljes.”

Cox fitoi një diplomë në komunikimet masive në 2011 nga St. Augustine’s ndërsa luante në mbrojtje gjatë katër viteve. Ai mori masterin e tij në 2015 nga Universiteti Shtetëror i Delaware.

“Në Early College, unë jam një ndërlidhëse e departamentit të arteve të gjuhës angleze dhe gjuhësore dhe një mësuese e klasës së 10-të, e avancuar dhe këshilluese e lartë. Përpara se të jepja mësim në ECS, punova në një program të edukimit special të autizmit dhe kalova në një Qendër Mësimore Intensive në Delaware, “tha Cox, e cila shërben gjithashtu si këshilltare pranimi dhe punonjëse sociale në Dover Behavioral Health.

“Unë trajtoj procesin e marrjes për pacientët që kërkojnë shërbime për shëndetin mendor ose abuzimin e substancave, si dhe seancat e terapisë grupore, individuale dhe familjare. Unë kam disa anëtarë të familjes që merren me shëndetin mendor, si dhe abuzimin me substancat. Qëllimi im është të jap ndërhyrjen dhe ndikimin e duhur të një të rrituri të dashur e të besueshëm. Të gjithë kanë nevojë për ndihmë. Pagimi përpara është thelbësor.”

Vrasësi i qetë

Si një kapiten skuadre 6-këmbë-3, 220 kilogramë, mbrojtës i linjës dhe i ngushtë për Edmondson, Kyle Jackson u mbiquajt “vrasësi i qetë” nga stafi i Red Storm.

“Ju nuk keni nevojë për shkëlqim dhe glam,” tha Jackson. “Puna e palodhur dhe përkushtimi do t’ju çojnë atje çdo herë.”

Jackson ka shfaqur gjithmonë pjekuri përtej viteve të tij, si gjatë një stërvitje në fillim të sezonit në 2006, duke ngushëlluar një shok ekipi që kishte një praktikë të keqe.

“Unë e di se sa i çmendur jeni tani,” tha Jackson. “Ti doli një venë nga balli. Por nuk mund të jesh i tillë.”

Jackson pati një nga ndeshjet e tij më të mira në tetor 2006, gjatë një mbylljeje 12-0 të rivalit të lagjes, Dunbar, ndërsa Red Storm e kufizoi yllin e ardhshëm të NFL-së, Tavon Austin, fitoi 61 jard.

“Unë jam ende afër me djemtë nga ai ekip i kampionatit shtetëror të vitit 2006,” tha Kyle Jackson. Trajneri i futbollit të Bowie State u mbiquajtur “vrasësi i qetë” si një mbrojtës i linjës në ekipin e shtetit fitues të titullit të Klasës 2A të Edmondson. (Kyle Jackson)

“Trajneri Dante na tregonte gjithmonë se për çfarë ishte familja, në përgjithësi duke treguar besimin e tij tek ne duke u larguar për të bërë gjëra për ne që nuk duhej t’i bënte,” tha Jackson, i cili fitoi diplomën e tij në menaxhim sportiv në 2012. pasi luajti katër vjet në Bowie State së bashku me Sterling Jones.

“Sporti më shpëtoi nga shumë vendime të këqija duke u rritur,” tha Jackson, shoku i fëmijërisë së të cilit u vra në një aksident me makinë gjatë verës pas një grabitjeje të supozuar. “Ka shumë aftësi jetësore që vijnë me futbollin, duke nxjerrë në pah karakteristikat që mund të mos e kishit ditur kurrë se i kishit.”

Jackson së fundmi u emërua trajner i përkohshëm i Bulldogëve.

“Më pëlqen të stërvit futboll sepse është më i madh se sporti. Unë jam ende i afërt me djemtë nga ai ekip i kampionatit shtetëror të vitit 2006, “tha Jackson.

“Në botën e sotme, kënaqësia e menjëhershme është një patericë për rininë tonë. Të gjithë duan të shihen, por nuk duan të bëjnë punën. Mesazhi im për të rinjtë është: Besojini procesit tuaj dhe punoni drejt qëllimeve tuaja.

Ende duke ndihmuar të tjerët

Sterling Jones ishte një kapiten skuadre 5-këmbë-9, 200 paund dhe mbrojtës i linjës që udhëhoqi Red Storm me nëntë ndërprerje. Në ndeshjen e titullit të shtetit, Jones nxitoi për 63 jard, një konvertim me dy pikë dhe rikuperoi një gërvishtje që krijoi ecurinë e tij prej 5 jardësh gjatë një tremujori të katërt prej 21 pikësh.

Suksesi i Jones vazhdoi për katër vjet në Universitetin Shtetëror Bowie, ku ai grumbulloi 220 goditje, 20 ndarje, 11 goditje të detyruara, pesë shkarkime dhe katër rikuperime dhe fitoi MVP-në mbrojtëse në 2010 dhe atletin mashkull të vitit dhe atletin student i viti në 2011.

“Rritja në Baltimore City ishte një sfidë, por trajneri Dante dhe të gjithë trajnerët e tjerë u bënë mentorë për ne,” tha Jones, i cili fitoi diplomën e tij në komunikim dhe marrëdhënie me publikun në 2011 dhe masterin e tij në komunikimet organizative në 2013 nga Bowie State. .

“Stërvitja e tyre nuk u ndal pas sezonit tonë të fundit të futbollit në shkollën e mesme. Ata janë gjithmonë një telefonatë larg për të ndihmuar për të vazhduar të na udhëheqin gjatë jetës. Shokët e mi të skuadrës janë vëllezërit e mi. Shumë prej nesh ndoqën të njëjtin kolegj, u bashkuan me të njëjtën vëllazëri Omega Psi Phi dhe ende kalojnë kohë së bashku.”

“Përvoja ime e shkollës së mesme më mësoi vlerat thelbësore … askush nuk është më i madh se ekipi,” tha ish-mbrojtësi i linjës Edmondson Sterling Jones, një specialist i shërbimit mbështetës në menaxhimin e ndërtesave. Çdo vit, ai siguron ushqime për Ditën e Falënderimeve dhe mbledh veshje gjatë Krishtlindjeve për familjet. (Sterling Jones)

Një specialist i shërbimit mbështetës në menaxhimin dhe blerjet e ndërtesave për qeverinë e Uashingtonit, DC, Jones ofron çdo vit ushqime për Ditën e Falënderimeve dhe mbledh veshje gjatë Krishtlindjeve për familjet.

“Përvoja ime e shkollës së mesme më mësoi vlerat thelbësore të punës së bashku, se askush nuk është më i madh se ekipi,” tha Jones. “Ajo që bëj ndikon tek njerëzit. Unë jam ende duke vazhduar të ndihmoj të tjerët dhe të kem një ndikim pozitiv në jetën e njerëzve.”

Besimi kërkon kohë

I dyti më i riu i 17-vjeçarëve në një familje myslimane, Tariq Toure ishte ndër studentët më të mirë të Stuhisë së Kuqe dhe kapiten i ekipit, por vetëm pasi iu lut prindërve të tij që ta linin të largohej nga një shkollë private islame e cila kishte mësime të detyrueshme fetare, por jo sportive. As shkolla e tij nuk ishte e akredituar.

Administrata e Edmondson lejoi që kreditet e Toure të transferoheshin pasi Dante Jones argumentoi se prania e tij do t’i ekspozonte studentët ndaj një kulture tjetër.

Toure vrapoi për rezultate prej 6-, 16- dhe 18-jardësh dhe 308 jard më të lartë në karrierë nga 345 jardët e Red Storm në fitoren e tyre në kampionat ndaj McDonough.

Një 5-këmbë-9, 185 kile, Toure përfundoi me 1,951 jardë me vrap dhe 16 goditje, shpesh duke thyer vrapime të gjata, duke anashkaluar mbrojtësit e linjës dhe duke lëruar mbi të pasmet mbrojtëse. Toure luajti për katër vjet në Bowie State, duke u diplomuar me BS në 2011 dhe me një MA në 2016 nga Universiteti Howard.

“Unë u diplomova në punë sociale me një administrim të komunitetit dhe përqendrim të politikave,” tha Toure, një baba i martuar i një vajze 8-vjeçare që ndryshoi mbiemrin me sugjerimin e një miku. “Kur lindi vajza ime, vendosa të ndryshoj emrin. Do ta ndryshoja ligjërisht, por më pas mendova: Pse do t’ua kërkoja emrin njerëzve që e vodhën?

Një ish nënkryetar i Rrjetit të Ndërmarrjeve Mashkullore (MEN), Toure ka punuar si administrator programi për të rinjtë në rrezik, autor disa poezidhe ka paraqitur punoni online, duke përfshirë Për dashurinë e lojës rreth futbollit dhe Audubon rreth Malcolm X.

“Policët me të cilët u rrita ishin tipa të bardhë kokë tullac në makina pa shenja që terrorizonin komunitetin,” tha poeti Tariq Toure (në mes). Ai ka punuar për programe për të rinjtë në rrezik dhe u portretizua në serialin e HBO-së “Ne zotërojmë këtë qytet”, i cili trajtonte korrupsionin e anëtarëve të Task Forcës për gjurmimin e armëve të Departamentit të Policisë së Baltimorit. (Tariq Toure)

Toure u portretizua gjithashtu në prill nga Nathan Corbett, vendas i Baltimorit, në serialin me gjashtë episode të HBO, “Ne zotërojmë këtë qytet”, i cili përshkruan korrupsionin dhe arrestimet e Task Forcës së Gjurmimit të Armëve të Departamentit të Policisë së Baltimores.

“Një ditë më erdhën dy policë. Unë nuk jam nga ata njerëz që janë të lumtur që erdhën në dhomën time të ndenjes, kështu që nuk mund t’u ofroja asgjë për sa i përket zgjidhjes. Ka oficerë policie që do t’ju mbjellin drogë dhe do të vazhdojnë të shtyjnë, “tha Toure, një fitues i çmimit 2020 nga Qendra për Jetën Globale Muslimane për filmin e tij të shkurtër. Biri i dashur i dashur.

“Duke qenë nga vendi ku njerëzit shijojnë se si ndihet të jesh zezak, unë isha sikur, të gjithë mund të ishim në rregull, por policët me të cilët u rrita ishin tipa të bardhë kokë tullac në makina pa shenja që terrorizonin komunitetin. Ne lutemi që Zoti të pastrojë qëllimet e të gjithëve dhe mirëpresim çdo ndihmë që mund të marrim. Por puna e tyre për të fituar besimin do të marrë kohë.”

I fokusuar në para

Dante Jones u shqetësua për Terrence Wilson, një student i dytë 5-këmbë-11, 205 kile, duke vrapuar prapa. Kaq mbresëlënëse ishte madhësia dhe shpejtësia e Wilson sa Toure doli vullnetarisht të kalonte në mbrojtës dhe të bllokonte për të.

“Tariku jetonte larg meje si fëmijë, kështu që unë e shikoja si një vëlla të madh”, tha Wilson, tani baba i dy djemve, katër dhe nëntë. “Nëna ime kishte një punë të mirë, por duke qenë nga rruga, doja të fitoja para duke shitur kokainë, jo të praktikoja dhe të stërvitesha.”

Ekspozimi i kampionatit të Wilson çoi në shfaqje solide gjatë sezoneve të tij të rinj dhe të moshuar dhe mundësi për të luajtur në kolegj pas diplomimit në 2009.

Por futbolli përfundoi për Wilson pas një viti në nënkampionin e konferencës Fort Scott Community College në Kansas në vitin 2010 dhe një gjysmë sezoni të dëmtuar nga lëndimet në kampionin e konferencës Hartnell College në Salinas, Kaliforni, në 2011.

“U ktheva në shtëpi kur më dëmtuan shpatullat. Por ajo që kam mësuar në shkollën e mesme është të qëndroj i përulur dhe të fokusohem në transferimin e reagimeve të mia në terren në jetën reale,” tha Wilson, i cili shpesh punëson dhe mentoron të rinjtë si pronar i Humble Man Landscaping.

“Po hyj në vitin tim të 10-të, kryesisht i vetëm, me një bazë klientësh prej 95 deri në 100 tani. E mbajta këtë, së bashku me të qenit elektricist në krye të një ekuipazhi prej 10 personash gjatë periudhës 2016-2020 përpara se të kaloja në rregullimin e peizazhit me kohë të plotë.

Një ditë, ndërsa ishte parkuar në kamionin e tij jashtë shtëpisë së tij, djali 4-vjeçar i Wilson, Travis, doli për të pyetur nëse babai i tij ishte mirë.

“Faleminderit që kontrollove babin tënd,” i tha Wilson Travis. “Të jetosh në Baltimore mund të jetë e frikshme. Ju gjithmonë dëshironi të mbroni djemtë tuaj dhe anasjelltas.”

Redaktuar nga Fern Siegel dhe Andre Johnson

Rekomanduar nga partnerët tanë

window.___gcfg = {lang: ‘en-US’};
(function(w, d, s) {
function go(){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0], load = function(url, id) {
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.src = url; js.id = id;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
};
load(‘//connect.facebook.net/en/all.js#xfbml=1’, ‘fbjssdk’);
load(‘https://apis.google.com/js/plusone.js’, ‘gplus1js’);
load(‘//platform.twitter.com/widgets.js’, ‘tweetjs’);
}
if (w.addEventListener) { w.addEventListener(“load”, go, false); }
else if (w.attachEvent) { w.attachEvent(“onload”,go); }
}(window, document, ‘script’));

Edmondson Football Alums Dedicated To Community, Education – Westside Story Newspaper – Online Source link Edmondson Football Alums Dedicated To Community, Education – Westside Story Newspaper – Online

Related Articles

Back to top button