Local

CIF NorCal basketball regionals: This week’s opening-round schedule

NorCal regional basketball

Boys

Open Department

Wednesday’s games

Campolindo No. 1 (27-1), goodbye

No. 5 Archbishop of Riordan (20-8) at De La Salle No. 4 (22-5) at 6 p.m.

Archbishop Mitty No. 6 (23-5) Modesto Christian No. 3 (26-5), 6 p.m.

Sheldon-Sacramento No. 7 (22-10) at Clovis West No. 2 (30-1) at 8 p.m.

Division I

Tuesday’s games

Dougherty Valley No. 16 (21-6) Preparation of the Sacred Heart No. 1 (23-4), 6 p.m.

No. 9 San Joaquin Memorial (23-7) at Oakland Tech No. 8 (22-4), 6:30 p.m.

Dublin No. 12 (16-7) Folsom No. 5 (23-6) at 6 p.m.

Clovis North No. 13 (18-11) at Miramonte No. 4 (24-5) at 6 p.m.

Clayton Valley Charter No. 14 (21-9) St. Ignatius No. 3 (20-7) at 8 p.m.

Lincoln-Stockton No. 11 (25-5) at Northgate No. 6 (20-8) at 6 p.m.

Granada No. 10 (16-8) at Grant-Sacramento No. 7 (25-3) at 6 p.m.

Serra No. 15 (16-10) Inderkum-Sacramento No. 2 (16-2), 6 p.m.

Section II

Tuesday’s games

Clovis East No. 16 (18-13) at Elk Grove No. 1 (23-6) at 6 p.m.

Burlingame No. 9 (21-5) at No. 8 San Ramon Valley (17-9), 6 p.m.

Menlo-Atherton No. 12 (20-6) Vanden No. 5 (19-12) at 8 p.m.

No. 13 O’Dowd (17-6) No. 4 Bellarmine College Prep (12-14), 6 p.m.

No. 14 Valley Christian-San Jose (8-19) No. 3 St. Patrick-St. Vincent (22-2), 6 p.m.

11. Central Fresno (18-11) vs. 6. Salesian (13-8) at Pinole Valley HS at 7:30 p.m.

No. 10 University-SF (25-7) No. 7 San Francisco-Mountain View (15-11), 6 p.m.

No. 15 Granite Bay (19-13) vs. 2. Branson (25-5) in Dominica at 8 p.m.

Section III

Tuesday’s games

No. 16 Santa Cruz (20-6) at Pleasant Valley-Chico No. 1 (27-3) at 6 p.m.

Manteca No. 9 (20-11) at Menlo School No. 8 (20-7), 7 p.m.

Palma No. 12 (21-5) at Lincoln-San Francisco No. 5 (20-3) at 6 p.m.

Christopher No. 13 (19-7) Marin Catholic No. 4 (22-9) at 6 p.m.

Everett Alvarez No. 14 (23-4) Whitney-Rocklin No. 3 (23-8) at 6 p.m.

Bullard No. 11 (18-12) Central Catholic No. 6 (22-10), 6 p.m.

Burbank No. 10 (19-9) Lynbrook No. 7 (20-7) at 6 p.m.

Aptos No. 15 (22-5) at Oakland No. 2 (25-3) at 6 p.m.

Section IV

Tuesday’s games

Enterprise No. 1 (20-8), goodbye

No. 9 Athens (19-4) No. 8 Mountain View (19-7), 6 p.m.

No. 12 Foothill-Palo Cedro (18-11) Lowell-SF No. 5 (21-7) at 6 p.m.

No. 13 Union Mine (23-8) Justin-Siena No. 4 (17-11) at 6 p.m.

Pierce No. 14 (20-9) at Liberty Ranch No. 3 (26-5) at 6 p.m.

Calaveras No. 11 (24-8) Urban No. 6 (18-11), 6 p.m.

Venture Academy No. 10 (24-6) at Carlmont No. 7 (16-8) at 6 p.m.

No. 2 University Training (21-9), farewell

V. division

Tuesday’s games

Cloverdale No. 1 (25-2), goodbye

Modoc No. 9 (16-11) Yreka No. 8 (15-13) at 6 p.m.

Orland No. 12 (19-10) Denair No. 5 (26-4) at 6 p.m.

13. zk. Mariposa County (22-6) at Priority No. 4 (16-11), 8 p.m.

No. 14 Mt. Shasta (15-12) at No. 3 in the Stuart Room (17-12) at 6 p.m.

No. 11 Ripon Christian (20-8) Stevenson No. 6 (20-7) at 6 p.m.

Bradshaw Christian No. 10 (12-19) at Durham No. 7 (26-4) at 6 p.m.

Head-Royce No. 2 (21-5), goodbye

Section VI

Wednesday’s games

No. 8 Credo (13-6) No. 1 Grass (18-3), 6 p.m.

Valley Christian-Dublin No. 5 (18-7) Turlock Christian No. 4 (21-10) at 6 p.m.

Elliot Christian No. 6 (16-11) St. Bernard No. 3 (21-8) at 6 p.m.

South Fork No. 7 (13-5) at Redding Christian No. 2 (23-2) at 6 p.m.

Girls

Open Department

Wednesday’s games

Carondelet No. 1 (25-2), goodbye

No. 5 Oak Ridge (25-5) No. 4 Pinewood (22-2), 6 p.m.

Folsom No. 6 (26-3) at Clovis West No. 3 (27-3) at 6 p.m.

San Ramon Valley No. 7 (26-4) at Archbishop Mitty No. 2 (27-1) at 6 p.m.

Division I

Tuesday’s games

16. Acalanes (25-3) vs. 1. Salesian (16-5) at Pinole Valley HS at 6 p.m.

San Francisco No. 9-Mountain View (17-8) at Laguna Creek No. 8 (25-2), 6 p.m.

No. 12 at Monte Vista-Danville (21-9) Valley Christian-SJ No. 5 (20-7) at 6 p.m.

13. zk. Cathedral of the Sacred Heart (9-15) No. 4 Bishop O’Dowd (15-8), 6 p.m.

No. 14 Catholic Marin (27-4) St. Ignatius No. 3 (18-8), 6 p.m.

No. 11 Heritage (17-7) vs. 6. Vanden (25-3) at Solano Community College, 6 p.m.

Palo Alto No. 10 (22-4) Newman Cardinal No. 7 (22-5) at 6 p.m.

Moreau Catholic No. 15 (25-5) St. Mary’s-Stockton No. 2 (19-7), 6 p.m.

Section II

Tuesday’s games

Hillsdale No. 16 (24-2) No. 1 in Piedmont (23-6) at 6 p.m.

Northgate No. 9 (22-6) at Lincoln-Stockton No. 8 (20-9) at 6 p.m.

Del Oro No. 12 (23-8) at No. 5 San Joaquin Memorial (23-6) at 6 p.m.

No. 13 Lick-Wilmerding (21-6) at Los Gatos No. 4 (24-3) at 6 p.m.

14. zk. Alhambra (23-7) no. Menlo School (16-7), 5 p.m.

Vista del Lago No. 11 (26-3) at Caruthers No. 6 (27-3) at 6 p.m.

10th Antelope (23-6) at James Logan No. 7 (19-8) at 6 p.m.

No. 15 in Aragon (19-8) at McClatchy No. 2 (19-6) at 6 p.m.

Section III

Tuesday’s games

Burlingame No. 16 (19-7) at Lincoln-Lincoln No. 1 (27-3) at 6 p.m.

Enterprise No. 9 (19-7) Capuchin No. 8 (17-11), 6 p.m.

No. 12 Central (21-8) No. 5 Eastern Union (23-4) at 6 p.m.

Buchanan No. 13 (18-12) in West County No. 4 (23-5) at 6 p.m.

No. 14 Homestead (18-7) at Oakland Tech No. 3 (16-11) at 5 p.m.

Chico No. 11 (19-8) Dixon No. 6 (26-3) at 6 p.m.

No. 10 Clovis (14-14) No. 7 at the Priory (14-9) at 6 p.m.

15. zk. Evergreen Valley (21-1) No. 2 Pleasant Valley (21-8), 6 p.m.

Section IV

Tuesday’s games

1. University Training (21-5), goodbye

No. 9 Lowell-SF (18-6) No. 8 Mills (13-12), 6 p.m.

12. Argonaut (24-6) Lassen No. 5 (21-8), 6 p.m.

Harker No. 13 (24-2) at Colfax No. 4 (26-5) at 6 p.m.

Los Altos No. 14 (17-9) at Branson No. 3 (19-8) at 6 p.m.

No. 11 Half Moon Bay (20-7) No. 6 Gateway (22-5), 6 p.m.

No. 10 Pierce (22-7) No. 7 Placer (18-10), 6 p.m.

Madera No. 15 (16-15) Calaveras No. 2 (27-4) at 6 p.m.

V. division

Tuesday’s games

No. 1 Bear River (23-2), goodbye

Net Creation No. 9 (15-6) at Crystal Springs Uplands No. 8 (10-11) at 6 p.m.

No. 12 Mt. Shasta (12-15) Orland No. 5 (18-9) at 6 p.m.

No. 13 John Adams Academy (21-3) San Domenico No. 4 (19-11), 6 p.m.

Immanuel No. 14 (12-20) Diablo No. 3 (23-5), 6 p.m.

No. 11 Woodland Christian (21-7) Trinity No. 6 (23-5), 6 p.m.

Durham No. 10 (17-12) Bret Harte No. 7 (18-9), 6 p.m.

No. 15 KIPP King (10-3) No. 2 University-SF (14-9), 6 p.m.

Section VI

Wednesday’s games

Fall River No. 1 (19-6), goodbye

No. 5 Sacramento Adventist (25-6) No. 4 Cornerstone Christian (26-5), 6 p.m.

No. 6 South Fork (10-11) No. 3 Valley Christian-Roseville (21-2), 6 p.m.

No. 7 Grass (16-12) at Ferndale No. 2 (19-3) at 6 p.m.

CIF NorCal basketball regionals: This week’s opening-round schedule Source link CIF NorCal basketball regionals: This week’s opening-round schedule

Related Articles

Back to top button